Dobermann hakkında sıkça sorulan sorular

DİŞİ DOBERMANN MI, ERKEK DOBERMANN MI?

 

Ülkemizde inanılmaz bir erkek köpek merakı var. Bu dobermann da aynı durumda. Bizler, ilk defa dobermann sahiplenecek herkese dişi yavru öneriyoruz. Evet, secereli bir dobermann alıyorsunuz, erkekler daha iri olduğu için daha gösterişli olduğu için erkek istiyorsunuz ama YANLIŞ!

 

Dişiler, erkekler göre çok daha sahiplenici, eğitilebilirliği yüksek ve çok daha uyumludur. Erkekler daha inatçı, başına buyruk ve dominant olabilirler.

 

Regl döneminde zor olur, o yüzden erkek istiyoruz deniliyor. Dişi köpekler 6 ay da 1 regl dönemine girerler, ve bu dönemde öyle hayal ettiğiniz gibi bir kan akma durumu yoktur. Koku yoktur.Hayvan zaten kendini temizlemekte, öyle korkacağınız bir durum yok yani.

 

Dişinin karakter avantajlarının yanında 6 ay da 1 dönemine girmesi inanın hiç önemli değil.

 

KAHVERENGI(KIZIL) DOBERMANN MI SIYAH MI?

 

Eğer bir kahverengi ya da bizim ülke deyimi ile kızıl renk dobermann almak istiyorsanız bilmeniz gereken mühim konular var. Kahverengi dobermannlarda değerlendirme ilk olarak tüy renginden başlar.Tüy rengi ne kadar koyu, yani çikolaya rengine yakınsa o kadar iyidir. Tüy renginin en büyük düşmanı güneştir.

 

Eğer kahverengi bir dobermann alır ve onu siyah dobermann gibi günün her saatine dışarıya çıkarırsanız, bir süre sonra kahverengi dobermanınızın kahverengi tüyleri sarı hale gelecek, alacalı bulacalı çirkin bir görüntüye ulaşacaktır.

 

Tüy ve deri hastalıklarına siyaha göre biraz daha yatkınlardır. Siyah renkte dikkat etmeniz gereken bir husus yoktur, güneşin hiç bir zararı olmaz.

 

 

DOBERMANN İYİ BİR KORUMA KÖPEĞİMİDİR?

 

Evet, belkide dünya da bu konuda en iyi ırktır. Hem alan koruma hem kişi koruma konusunda çok iyidir. Bazı insanlar koruma içgüdüsü ile agresyonu karıştırmaktalar. Gene bu 10 senede özellikle müşterilerimizden gelen sorulardan birisi, Emre Bey köpeğimiz 6 aylık oldu, koruma yapmıyor.

 

Şimdi, dobermann diğer ırklara göre geç olgunlaşan bir ırktır. Vücüdu hızlıca büyür ama beyni için aynı şeyi söyleyemeyiz. Koruma içgüdüsünün ortaya çıkması dobermann yavrusunun karakterine, bulunduğu ortama göre değişiklik gösterir.

 

Bahçe gibi dış uyarıcıların daha fazla olduğu ortamda zaman geçiren köpeklerde bu duygu daha erken ortaya çıkabilmektedir.

 

Sonuç : Merak etmeyin aldığınız dobermann eğer ki bir karakter sorunu yoksa sizi sonuna kadar koruyacaktır.

 

DOBERMANN ZEKİ BIR IRKMIDIR?

 

Evet, çok zekidir. O kadar zekidir ki o zekası ile sizi kullanabilir. Öğrenme hızı çok yüksektir. Bir çok komutu çabuk alır. Ama bu komutların tam olarak oturmasıiçin, öğrendikten sonra düzenli tekrar etmelisiniz.

 

 

DOBERMANN APARTMAN DAIRESINDE BAKILABILIR MI?

 

Gene en çok gelen sorulardan bir tanesi de bu. Dobermann apartman dairesinde bakılabilir, ama dikkat edilmesi gereken en önemli şey köpeğin enerji seviyesidir. Secereli dobermann almadan önce bilmeniz gereken  bu ırkın egzersiz ihtiyacının yüksek olmasıdır.

 

Apartman dairesinde yaşayan bir dobermann, enerjisini atmakta sorun yaşayabilir. Enerjisini atamayan dobermann bu sefer evde aktive olur ve bu sizi yorabilir.

Bu sebeple sabah akşam olmak üzere düzenli uzun yürüyüşler sonrasında, top at getir, yüzme, bisiklet gibi egzersizler ile köpeğinizin enerjisini atabilirsiniz. Enerjisini atan bir dobermannın evde ne kadar huzurlu ve sorunsuz oldugunu göreceksiniz.

Evde köpeklerine koşu bandı alıştıran müşterilerimizde var, fakat kesinlikle bunu 15 aydan önce önermiyoruz, faydası degil zararı olacaktır.

 

DOBERMANN BAHÇEDE BAKILABILIR MI?

 

Dobermann ırkı soğuğu sevmez, çoğu köpek gibi 2 kat yağ tabakası yoktur. Tek kat yağ tabakası vardır ve tüyleri kısadır. Soğuk iklim bir ilde yaşıyor ve dobermannınıza bahçede bakmak istiyorsanız mutlaka düzgün korunaklı hatta ısıtmalı bir alan yaratmalısınız.

 

Peki dobermann dışarıda sadece bir kulübede soğukta kalırsa ne olur? Öncelikle köpeğiniz ölmez, ama ciddi para verip aldığınız secereli dobermanınızın kilo almadığını, hep kavruk zayıf bir görüntüde kaldığını göreceksiniz. Hayvan, ısınmak için kalori yakmaya başlayacaktır. Ne kadar iyi beslerseniz besleyin, üşüyen bir dobermann a kilo aldıramazsınız.Sonuç, olması gerekenden cok daha zayıf ve bakımsız goruntüde bir dobermann..

 

Genelde dobermannına bahçede bakan müşterilerimiz danışmanlığımızla beraber evlerin yanına, pimapen tarzı korunaklı yerler yapıyorlar. Geceleri ufak yağlı radyator tarzı ısıtıcılar ile köpeklerinin konforunu sağlıyorlar.

 

Bu imkanları sağlayamayacaksanız dobermann sizin için uygun bir ırk değil demektir. Uzun tüylü, soğuktan etkilenmeyen ırklara yönelmelisiniz.

 

Bizim gönlümüzdeb geçen, bahçeli evde olsa apartman daireside olsa dobermannın evin içinde kalmasıdır.

 

DOBERMANN BELLI BIR YAŞTAN SONRA DELİRİP SAHİBİNE SALDIRIYOR MU?

 

Bu, bu ırkla ilgilenmeye başladığımdan beri bana en komik gelen konu. Yok neymiş, dobermannın kafa tası büyümesi belli bir yaştan sonra duruyor, ama beyin büyümeye devam edip sıkışıyor ve hayvan en sonunda deliriyor! Yok artık! :)

 

Sizce böyle bir durum olsa bu ırkı Dünya’da barındırırlar mı? Bu konunun çıkma şeklide özellikle 1985 – 1999 yıllarında dünya da ve ülkemizde dobermann en popüler ırklardan bir tanesi idi. Ticari kaygı yaşayan ve dobermann popularitesinden rahatsız olan başka ırk üreticileri kişiler bu dedikoduları yayarak dobermann popularitesini düşürmek istediler ve kısmende başarılı oldular.

Maalesef ki bu konu ülkemizde hala ara ara populer oluyor.

 

 

DOBERMANN VE ÇOCUKLAR

Dobermann çocuklar ile arası çok iyi olan bır ırktır. Özellikle dişi dobermannlar karakter yapısı itibari ile aile ve çocuklara karşı biraz daha fazla korumacıdır. Ama unutulmalıdır ki, aldığınız secereli dobermann yavrusunu büyürken çocuklarla bol bol sosyalleştirmelisiniz. Hem kendi çocuklarınızla, hem de dışarıda gezerken diğer çocuklarla.. Sevebilirmiyim? Diyen bir çocugu lütfen geri çevirmeyin. Bu iki yönlü bir sosyalleşmedir. İlk 4-5 ay bu konuya çok dikkat etmelisiniz.

 

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda çocuklarınıza köpeğe karşı nasıl davranması gerektiğini öğretmeniz.

Bugüne kadar onlarca çocuklu müşterimiz oldu ve çok şükür aralarından hiç biri sorun yaşamadı.

Emre Sönmez

 

 

© von bagıra köpeklerimizin resimlerini izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

YouTube
Instagram