Hakkımda

Sevgili Dobermann severler;

Dobermann ırkına olan sevgi ve merakım 1999 yılında sahiplendigim yerli üretim olan ilk dobermannım ile başladı. Zaman geçtikçe gerek dobermann ile ilgili okuduğum kitaplar, yabancı siteler ve kontak kurduğum ünlü yurt dışı çiftlik sahipleri sayesinde bu ırk hakkında cok daha detaylı bilgilere sahip oldum.

Bu bilgiler ışığında ülkemizdeki dobermannların arka bahçe ve bilinçsiz üretimi nedeniyle olması gereken standarttan çok çok uzakta olduğunu gördüm.

Dobermann ırkı hakkında daha detaylı bilgiler edinmek ve ülkemize gerek show gerek workingline olarak şampiyon kan hattına sahip çok önemli yavrular getirmek amacıyla, özellikle Macaristan, Sırbistan ve Italya başta olmak üzere bir kac ülkeye ziyaretlerde bulundum ve bu ülkelerin önde gelen dobermann üreticileri ile tanışma ve dost olma fırsatı yakaladım.

Türkiye Dobermann Irk Derneği’nin kurulmasında dostlarim ile birlikte  rol aldim. Su anda derneğin yönetim kurulunda ve üretim sorumlusu olarak aktif görev almaktayım.
Bu amaç uğrunda sevgili  dostum, köpek eğitmeni Vet.Hek. Tarkan Özvardar’ın desteği ile Türkiye’nin ilk secereli dobermann üretim çiftliği v. Bagira’yı kurmuş bulunuyorum.

Amacımız, dobermann ırkını ülkemizde daha çok tanınmasını sağlamak, ırk standartlarında uygun yavrular üretmek ve bu yavruların hakkını verebilecek kişilere sahiplendirmektir.

Saygılarımla.

H.Emre SÖNMEZ
Ocak 2011


Doberman hobimi biraz daha profesyonel seviyeye çıkarmak amacıyla başladığım bu macerada 3,5 seneyi geri bıraktım. Bugün ülkemizde secereli dobermann üretimi yapan kişilerin yarısından fazlası bizden aldıkları secereli dobermannlar ile üretimlerine başladılar. Peki bu 3,5 senede yurt içi ve yurt dışı neler yaptık?

  • Katıldığımız yurt içi yarışmaları tamamen bünyemizde ki ya da üretimlerimiz dobermannlar tarafından domine edildi. Ülkemizin ilk “Türkiye Şampiyonu”  ve ” Grand Türkiye Şampiyonu” ünvanını kazandık.
  • IDC 2011 Dünya Dobermann Şampiyonası ilk defa ülkemizden bir köpek ilk 4’e girerek 2. oldu ve vice-Sieger seçildik.
  • IDC 2013 Dünya Dobermann Şampiyonasında ilk defa yerli üretim dobermanımız finallere kaldı ve dünya 4. seçildik.
  • 2013 World Dog Show , dünyanin en büyük FCI organizasyonu olan Dünya Köpek Şampiyonasında yerli üretim dobermanımız ile Dünya Şampiyonu olduk.
  • 2013 HDK – Rekabetin en yüksek olduğu Macaristan Doberman Klub Şampiyonasında Türkiye Bayrağı ilk kez 1. olarak dalgalandı.
  • 2013 Ülkemizin ilk Dişi ve Erkek “Derby Winner” ünvanını dobermanlarımızla kazandık.
  • 2014 Ülkemizin ilk “San Marino ve San Marino Genç Şampiyonu” ünvanlarını dobermanlarımız kazandılar.

wds_winners_secereli_doberman  alialvaroidccidc_01_secereli_doberman

Dünyanın en iyi üreticileri ile beraber kazananlar arasında olmak, bu kare içinde bulunmanın hissiyatını gerçekten buraya yazamam.. Insanın emeklerinin karşığını almasından daha güzel bir şey yok.. Uluslarası alanda aldığımız tüm bu başarılı sonuçlar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.. Bu yolda bana destek olan tüm dostlarıma ve bagira ailesine teşekkür ederim.

H.Emre Sönmez

Haziran 2014


 

Tekrar selamlar, 2018 yılı ortasında dalya dedik, tekrar A batın secereli dobermann yavrularımıza geldik. 2019 yılında üretimde resmi olarak 9 senemizi geride bıraktık. Secereli dobermann çiftliğimize, Ukrayna,Rusya,RKF,Macaristan,Italya,Sırbistan,Slovakya şampiyonluklarını kazandırdık. Aynı zamanda bir secereli dobermannımız Avrupa Şampiyonasında 4. olarak bizleri gururlandırdı. 

Secereli dobermann yavrularımıza olan ilgi, ülkemiz dışına çıkarak yurt dışına ulaştı. Ülkemizden bir çok secereli doberman yavrumuzu yurt dışına export ettik. 2019 yılı başında FCI IRK HAKEMİ olarak, bu ırk hakkında tecrübemi aynı zamanda hakemlik yaparak ta kullanmaya başladım. Hayat bizi nereye götürür bilmiyorum ama, umarım hayatımızın her bölümünde bu muhteşem canlılarla beraber olmaya devam edebiliriz.

Haziran 2019

Saygılarımla.

 

 

 

© von bagıra köpeklerimizin resimlerini izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

YouTube
Instagram