Secere nedir?

SECERE NEDİR?

Secere, soy ağacı demektir. Secereli köpek ise annesi babası ve daha ileri geçmişi bilinen ve “kayıtlı” olan köpek demektir.

Ülkemizde geçerli secereler sadece FCI ve AKC’ye ait secerelerdir.

Diğer secereler ülkemizde kabul görmemektedir ve bu köpekler federasyona B tipi yani “Geçmişi Belli Olmayan Köpek” kategorisi altında kayıt edilebilmektedir.

İyi niyetle bilgi eksikliğinden veya kötü niyetle etrafta sürekli “secereli bebek” ilanları görmekteyiz.

Bir bebeğin secereli olması ne demektir, bu yazıda bunu açıklayacağız.

Ülkemizde doğan bir bebeğin secereli olması için; anne babasının federasyona (KIF) kayıtlı olması gerekmektedir.

Ancak sadece anne babanın kaydı YETERLİ DEĞİLDİR. Anne ve babanın, IRK DEĞERLENDİRMESİNDEN (bir yarışmada veya yarışma dışı), hakem tarafından İYİ veya daha üzeri (ÇOK İYİ, MÜKEMMEL) not alması gerekmektedir.

Değerlendirilmemiş köpeklerin yavruları, federasyona kayıtlı olsa dahi, secereli olmayacaktır.

Değerlendirme yapılmış federasyona kayıtlı 2 köpeğin çiftleşmesi, bebeklerin doğumu ve kontrolü, yine kayıt altına alınmalıdır. Bunun için çiftleşme esnasında “çiftleşme anlaşması” düzenlenmelidir. Daha sonra da Kayıt Yetkilileri tarafından bebekler anne altında görülerek, bebekler kayıt altına alınmalıdır. Bu esnada da bebeklere mikrochip takılmalıdır.

Dolayısıyla yukarıda detaylarını açıkladığımız, aşağıda sırasıyla belirtilen aşamalar yapılmadığı sürece, bebekleriniz seceresiz olacaktır.

Tanımadığınız kişilerden yavru alırken; size secereli deniyor ise, lütfen federasyon kayıt numarasını ve değerlendirme formlarını görmek istediğinizi söyleyiniz.

Türkiye’de Doğan Bebeklerin Secereli Olması İçin;

a) Anne ve baba federasyona kayıtlı olmalıdır.

b) Anne ve baba her ikisi de ırk değerlendirmesinden en azından “iyi/good” not almış olmalıdır.

c) Çiftleşme anlaşması düzenlenmiş olmalıdır.

d) Doğum Teyid Fromları (2 defa) kayıt yetkilisi tarafından doldurulmuş olmalıdır.

e) Bebeklere microchip takılmış olmalıdır.

Peki secere neden önemlidir?

Aynen insanlarda olduğu gibi köpeklerde de akraba çiftleşmeleri, – özellikle yakın akraba çiftleşmeleri- çok ciddi bedensel ve mental sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple ki; secere sadece ırkı güzelleştirmek ve saf tutmak adına değil, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine vesile olduğu için de son derece önemlidir.

Unutmayalım ki tüm bebekler güzeldir, tüm köpekler candır. Bu yazı sadece, “secere” ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini gidermek amacı ile yazılmıştır.

Selen ŞİMŞEK

http://www.yorkiedream.com

© von bagıra köpeklerimizin resimlerini izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

YouTube
Instagram