Ülkemizde secereli dobermann nereden alınır?

ÜLKEMİZDE SECERELİ DOBERMANN NEREDEN ALINIR?

 

KIF yani Kopek Irkları ve Kinoloji Federasyonu kurulalı neredeyse 8 sene oldu, 8 senedir de ülkemizde secereli dobermann üretimi bizler ve diğer üreticiler ile devam ediyor. Dobermann Irk Derneğide kurulalı neredeyse 7 sene oldu.

 

Amatör ama profesyonel ruhla başladığımız bu işte, maalesef ki ticari kaygısı agır basan üreticiler nedeniyle etrafta hem anatomik hem karakter olarak cok hatalı köpekler dolaşmaya başladı. Tabi ki bunu engellemenin bir yolu yok. Herkesi bilinçlendirmek imkansız, üreticilerin kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

 

Köpek üretimini sadece köpek eşleştirip yavru satmak zanneden kişiler nedeniyle hem ırk hem bu kişilerin eline düşen acemi kişiler mağdur olmakta.

 

Üreticilik hedefsiz ve vizyonsuz insanlar için çok kolaydır. Yurt dışından sabıkalı çiftliklerden 400 500 euroya alınan hatalı ve hastalıklı köpekleri eşleştirerek 3000 TL civarında paralara satarlar. Damızlıklarının herhangi bir derecesi, sağlık testleri ya da karakter sınavları olmamasına rağmen yavru satmak için sizlere her türlü yalanı söylerler.. Yeteri kadar araştırmadğınız için inanırsınız ve yavruyu buradan alırsınız. Aldıgınız yavruda yüksek ihtimalle demodeks (inatcı bir uyuz çeşidi), kalca cıkıgı gibi tedavisi dogru duzgun olmayan ve çok masraflı hastalıklarla karşılaşırsınız. Ucuz diye aldığınız yavrunun maliyeti, pahalı diye almadığınız yavrunun maliyetini geçer..

 

Çiftliğimize keşke daha dikkatli araştırsaydık diyerek gelen çok müşterimiz oldu, çok mağdur oldular..  Bu mağduriyetleri yaşamamak için lütfen çok iyi araştırma yapın.

 

Yavru almayı düşündüğünüz üreticiden, anne ve babaya ait sağlık testlerini sorun. Üreticinin daha önce ürettiği köpekleri takip edin ki üretim kalitesi hakkında fikir sahibi olun. Üretici köpekleriyle IRK STANDARTLARI YARIŞMALARINA giriyormu, giriyorsa dereceleri nelerdir bunları soruın ve gerekirse şampiyonluk belgelerini isteyin. Yurt içi yurt dışı yarışma sonuçlarına bakın. Mümkünse üreticiden daha önce secereli dobermann almış birisi ile kontak kurup referans isteyin.

 

Unutmayın, 10 senenizi beraber geçireceğiniz bir dost alıyorsunuz, çok dikkatli olmalısınız.

 

Aldığınız yavrunun mutlaka FCI (Dünya Köpek Federasyonu) seceresine sahip olup olmadığını sorun. Son 1 senedir ülkemizde bazı kurumlar geçersiz secereler vermekteler. Bu kağıt parçasının hiç bir geçerliliği olmadığı gibi bu belge ile Avrupa’da hiç bir yarışmaya katılamazsınız. Tekrar hatırlatmakta yarar var, mutlaka KIF ve FCI a bağlı bir üreticiden, KIF ve FCI logo ve onaylı secereye sahip bir yavru almalısınız.

 

Saygılarımla.

Emre Sönmez

 

 

 

 

 

 

 

© von bagıra köpeklerimizin resimlerini izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

YouTube
Instagram