Secereli dobermannlarda kalite farkı.

SECERELİ DOBERMANNLARDA KALİTE FARKI

Değerli arkadaşlar, dobermann severler

Size ülkemizde ki yanlış bilinen bir konudan bahsedeceğim. Bundan 8-10 sene önceye kadar ülkemizde köpekseverler secereli köpek almanın önemini bilmiyorlardı. Artık bu bilinç KIF yani Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu’nun çalışmaları sayesinde ülkemizde de oturmaya başladı.

Secereli, yani safkan köpekler tercih edilmeye başlandı. Fakat, gözden kaçan en önemli konulardan bir tanesi, her secereli dobermann‘ın aynı kalitede olmadığıdır. Secere, aldığınız köpeğin geriye dönük atalarını gösteren, köpeğinizin safkan olduğunu gösteren belgedir. Ülkemizde geçerli secere veren tek kurum, KIF’tir.

Şimdi gelelim köpeklerin secere kalitesi farklarına.. Basit bir örnek ile anlatmak gerekirse, secere araba ruhsatı gibidir. Tüm arabalarda, ruhsatta binek otomobil yazar. Fakat bir Mercedes ile Tofaş arasında hem fiyat, hem kalite, güvenlik, dayanıklılık gibi bir çok fark vardır.

Şimdi siz bir araba galerisine gitseniz, galerici size bir Tofaş gösterip bu araç Mercedes kalitesinde, fiyatıda Mercedes fiyatında dese, adama güler geçersiniz hatta belki dolandırıcı dersiniz. Aynı durum, aynı farklar secereli dobermannlar arasında da mevcut. Tek fark, araç konusunda ki tecrübenizi secereli dobermann a yansıtamadığınız için Tofaş kalitesinde ki yavrulara Mercedes parası verme ihtimaliniz çok yüksek. Bazı üreticiler sizin acemi olduğunuzu anlayınca mutlaka bu şekilde davranacak ve Tofaş’ı size Mercedes diye kakalayacaktır.

 

Peki bu duruma düşmemek için ne yapabilirsiniz?

 

Öncelikle secereli dobermann yavrusu almayı düşündüğünüz üreticiyi araştırın. Irk Standartları yarışmalarına katılıyormu inceleyin. Bir köpeğin safkanlık derecesini ırk standarları yarısmaları belirler. Irkın uzmanı hakemler tarafından incelenen köpekler, Mükemmel 1,2,3,4 – Cok iyi 1,2,3,4, İyi- yetersiz gibi sıralamalara konulurlar.

 

Bu sıralamalarda Mükemmel 1 alan köpek safkan dobermann standartına en cok uyan köpek demektir. Bir üretici köpekleri ile ırk standartları yarışmalarına girmiyorsa, ya köpekleri yeterli kalitede değildir, ya köpeklerini yeteri kadar eğitememiştir ya da kaybetmeyi hazmedemiyordur.

 

Alacağınız yavrunun anne babası yurt dışından temin edildi ise, yurt dışında hangi ülkeden geldiğini araştırın. Her ülkede bu secere farkı mevcut. Örnek vermek gerekirse Macaristan Rusya ve Italya’da önde gelen çiftliklerde yavru fiyatları 2000 Eurolarda iken aynı ülkelerde 500 eurolara kadar düşük kalitede yavrular mevcut. Secereli dobermannın yurt dışından gelmesi kaliteli demek değildir.

 

Üreticiye sorun, damızlık köpeklerin kalça röntgenleri çekilmiş mi? Kalça çıkığı hastalığı dobermann da sık görülen zor bir hastalıktır. Köpeğin ve sizin yaşam kalitenizi düşürür, ameliyatı masraflıdır. Yurt dışında bazı ülkelerde damızlık köpeğinizin kalça raporu ile geçer not almadıkça o dobermann dan secereli yavru üretemezsiniz.

 

Yavru almayı düşündüğünüz damızlıklar karakter sınavlarına girmişler mi? BH, SKS, ZTP gibi ülkemizde yapılan, köpeğin sağlıklı ve sosyal bir karaktere sahip olduğunu kanıtlayan sınavlar vardır. Bu sınavlara giren ve geçer not alan köpeklerden yavru almak, hem secereli dobermann yavrunuzun hem de anne babasının karakter kalitesi hakkında sizlere bilgi verecektir.

 

Unutmayın, alacağınız secereli dobermann anatomik olarak ne kadar kaliteli olursa olsun, kötü karaktere sahipse size sıkıntı çıkaracaktır. Aşırı korkak ya da aşırı agresif bir köpekle yaşamak zordur, köpeği sağlıklı karaktere getirmek için profesyonel bir çok yardım almanız gerekebilir.

Evet yukarıda yazdıklarım biraz zaman alan işler ama yapılması gerekmekte, unutmayın yavru köpek almak zaten bir kumar, ama bu kumarı bilerek ve hazırlıklı olarak oynamak çok daha iyidir. Bu şekilde iyi bir secereli dobermann yavrusuna sahip olma şansınız çok artacaktır.

H.Emre Sönmez

 

 

 

 

 

 

 

© von bagıra köpeklerimizin resimlerini izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

YouTube
Instagram